Lista aktualności Lista aktualności

STOP POŻAROM TRAW!

Każdego roku na wiosnę obserwujemy na łąkach, nieużytkach, miedzach czy w przydrożnych rowach spalone i zwęglone miejsca spowodowane wypalaniem traw.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym, w tym m.in.:

  • do wyjałowienia ziemi,
  • do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt,
  • zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych
  • zahamowana zostaje asymilacja azotu z powietrza.

Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych!

Warto wiedzieć, że wypalanie traw jest prawnie zabronione na podstawie art. 131 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody. Naruszenie tego przepisu stanowi wykroczenie przewidziane w art. 82 ustawy kodeks wykroczeń, z dnia 20 maja 1971 roku, art. 163, 164, 181 ustawy kodeks karny z 6 czerwca 1997 roku zagrożone karą grzywny, aresztu, a nawet wieloletniego więzienia.
Warto pamiętać! Lasy, łąki, trawy płoną bardzo szybko. Przywrócenie naturalnych właściwości terenów dotkniętych pożarami to proces wymagający pracy wielu pokoleń.
Plakat zauważyłeś pożar z nr telefonów alarmowych