Lista aktualności
Chrońmy Las przed pożarem!
Zdecydowana większość pożarów jest wynikiem działalności człowieka. W pożarach lasu giną zwierzęta, pożyteczne owady, zniszczeniu ulega roślinność będąca naturalnym filtrem oczyszczającym powietrze.
W okresie akcji bezpośredniej czyli od marca do października, kiedy powstają największe i najgroźniejsze pożary, działa system monitorowania zagrożenia pożarowego lasu. W skład tego systemu wchodzą punkty meteorologiczne, w których dokonuje się pomiarów meteorologicznych oraz wilgotności ściółki leśnej umożliwiających określenie jednego z czterech stopni zagrożenia pożarowego lasu:
0 oznacza brak zagrożenia
1 zagrożenie małe
2 zagrożenie średnie
3 zagrożenie duże
Przebywając w lesie pamiętajmy, że w przypadku zauważenia pożaru należy powiadomić nadleśnictwo, straż pożarną lub właściciela lasu.
Warto wiedzieć:
•pożary traw w zeszłym roku stanowiły 36% wszystkich pożarów w Polsce,
•podczas długotrwałej suszy gdy zagrożenie pożarowe jest najwyższe (duże) Nadleśniczy ma prawo wprowadzić czasowy zakaz wstępu do lasu. Takie ograniczenie ma ochraniać nie tylko las, ale także ludzi,
•poza miejscami wyznaczonymi przez Nadleśniczego, nie wolno rozpalać ognisk bliżej niż 100 m od lasu, a w lesie korzystać z otwartego płomienia. Nie wolno również wypalać wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
•codziennie pracownicy nadleśnictw dyżurują pod telefonem, by w sytuacji wystąpienia pożaru wraz z strażą pożarną jak najszybciej dotrzeć na jego miejsce i podjąć działania gaśnicze.
Las jest dla wszystkich, więc dbajmy o to by trwał jak najdłużej w „leśnej harmonii”!
Mapa zagrożenia pożarowego lasu KLIKNIJ TUTAJ