Lista aktualności Lista aktualności

CZARNE BOCIANY WRÓCIŁY!

Cztery bociany czarne powróciły z cieplejszych krajów na teren Nadleśnictwa Międzyrzecz. Mamy nadzieję, że obserwowane pary złożą w niedługim czasie jaja, z których wyklują się kolejne pokolenia tych wspaniałych ptaków.

Pierwszy wracający osobnik bociana czarnego został zaobserwowany 5 kwietnia br., kolejne doleciały w ciągu następnych paru dni. Początkowo przyleciały samce, które poprawiały stan gniazda, znosząc gałęzie na jego obwiednię oraz mech, który posłużył do wyściółki wnętrza przyszłego „domu”. Później przyleciały samice, które prawdopodobnie zauroczyły się 😉 samcami i wspaniale przygotowanymi gniazdami.
Ostatecznie zauważyliśmy,  że jedenastego kwietnia ptaki połączyły się w pary, zasiedlając dwa zeszłoroczne lęgowiska. Podgląd na ich gniazda jest możliwy dzięki fotopułapce zainstalowanej w ramach projektu „BocianiMy w Lasach”.

Bocian czarny (Ciconia nigra) jest gatunkiem rzadkim, objętym ochroną ścisłą. Jeszcze w 1966 roku liczebność tego gatunku szacowano na około 500 par lęgowych. Dziś dzięki staraniom leśników, naukowców oraz miłośników przyrody ta liczba wzrosła do 1400-1600 par lęgowych na terenie kraju.
Bocian czarny jest gatunkiem dość skrytym, osiedlającym się na terenach blisko jezior, stawów hodowlanych i rzek. Na miejsce gniazdowania wybiera zazwyczaj drzewa okazałe - często dęby. Buduje swoje gniazda o średnicy około metra (na wysokości kilkunastu metrów nad ziemią). Podstawę jego diety stanowią przede wszystkim niewielkie ryby oraz płazy. Wokół gniazd bociana czarnego stworzona jest specjalna strefa ochronna tzw.:  „ostoja zwierząt”, gdzie wstęp osobom nieupoważnionym jest zabroniony. Ma to na celu ochronę tego rzadkiego gatunku.

Zdjęcia z gniazd bocianów czarnych powstają w ramach współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie oraz SGGW Leśnego Zakładu Doświadczalnego Rogowie. Gniazda bocianów znajdują się w cennych przyrodniczo lasach i są starannie chronione za pomocą stref ochronnych. Foto pułapki zostały założone przed przylotem ptaków z zimowisk.