Lista aktualności Lista aktualności

NA POMOC BIELIKOWI

Na terenie Nadleśnictwa Międzyrzecz został odnaleziony bielik, który nie mógł się wzbić do lotu. Bielik został przetransportowany do właściwego ośrodka rehabilitacji zwierząt.

Uczestnicy cotygodniowych sprzątań lasu z grupy Pani Ireny Buzarewicz odnaleźli w lesie siedzącego na ziemi bielika. Zaniepokojeni zadzwonili do przedstawiciela Nadleśnictwa Międzyrzecz. Na miejsce został skierowany lokalny ornitolog Pan Leśniczy Piotr Pawlak, który po wstępnej ocenie podjął ptaka, w celu zapewnienia niezbędnej opieki.

Dzięki szybkiej akcji podjętej przez Wolontariuszy bielik trafił do Ośrodka Rehabilitacji dzikich zwierząt, działającym przy ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Nadleśnictwo Międzyrzecz pozostaje w kontakcie z Ośrodkiem w celu wymiany informacji dotyczących kondycji tego wspaniałego ptaka.

Pan Andrzej Meissner p.o. Nadleśniczego Nadleśnictwa Międzyrzecz dziękuję za pomoc i podjęcie właściwych działań!

Podczas wspomnianej akcji został uruchomiony telefon interwencyjny ws. poszkodowanych ptaków.
Więcej informacji dot. telefonu interwencyjnego tutaj: Telefon interwencyjny
Bielik (Haliaaetus albicilla) jest największym krajowym ptakiem drapieżnym. U dorosłego osobnika rozpiętość skrzydeł wynosi do 2,5 metra. Bieliki budują jedne z największych gniazd spośród wszystkich ptaków. Waga takiego gniazda po latach użytkowania może osiągnąć wagę nawet 1 tony. Bieliki żywią się głównie rybami, padliną, ptakami wodnymi i ssakami.
Bielik jest nielicznym ptakiem lęgowym. Liczebność szacuje się na ok. 1000-1400 par. Podlega ochronie ścisłej, a wokół gniazd ustanawia się strefy ochronne całoroczne i okresowe.
Populacja bielika - podopiecznego leśników - cały czas rośnie.