Asset Publisher
Tajemniczy świat nietoperzy „LAS DO GÓRY NOGAMI”
Lasy Państwowe w dniach od 26 sierpnia do 1 września w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS prowadzą akcję edukacyjną dotyczącą nietoperzy.
W tym czasie na terenie całego kraju prowadzone są warsztaty, nocne spacery i spotkania, na których przekazywana jest wiedza o tych wyjątkowych ssakach.
Wokół nietoperzy powstało wiele legend, przesądów i szkodliwych dla nich mitów. W rzeczywistości to zwierzęta, które potrzebują naszej szczególnej uwagi i pragniemy odczarować ich zły urok 😊.
Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną.
Lasy Państwowe we współpracy z chiropterologami — ekspertami od nietoperzy, od lat podejmują liczne inicjatywy mające na celu ich ochronę. Leśnicy realizują ochronę czynną nietoperzy m.in. poprzez wywieszanie specjalnych schronów i budek, które są chętnie zasiedlane przez te gatunki, gdyż służą im za bezpieczne kryjówki od wiosny do jesieni.
Dlaczego nietoperze są tak ważne?
- zjadają owady – szczególnie te uciążliwe dla ludzi i powodujące szkody w uprawach rolnych,
- tropikalne nietoperze zapylają kwiaty drzew i dzięki nim mamy m.in. banany, mango i daktyle,
- odchody (guano) nietoperzy są cennym nawozem,
- są wskaźnikiem informacji o kondycji środowiska.
Mamy to szczęście, że na terenie naszego Nadleśnictwa znajdują się bunkry oraz inne obiekty Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, które stanowią największe zimowisko nietoperzy w Środkowej Europie i największe w Polsce zimowisko nocka dużego, łydkowłosego i nocka Bechsteina!
Lasy Państwowe zachęcają wszystkich do zanurzenia się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki. To okazja, by spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy – do góry nogami!