Asset Publisher
Obiekty edukacyjne
Działalność edukacyjna Nadleśnictwa Międzyrzecz kierowana jest przede wszystkim do zorganizowanych grup dzieci, młodzieży i dorosłych. Pracownicy nadleśnictwa prowadzą bezpłatne zajęcia edukacyjne w terenie na ścieżce dydaktycznej "Głębokie" oraz w izbie edukacji leśnej czy zielonej klasie zlokalizowanych przy siedzibie nadleśnictwa Z przyczyn organizacyjnych wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie oraz ustalenie treści i terminu prowadzonych zajęć. W celu uzyskania informacji lub dokonania rezerwacji, zainteresowane osoby proszone są o kontakt: miedzyrzecz@szczecin.lasy.gov.pl lub tel. +48 95 741 23 66
Obiekty edukacji leśnej Nadleśnictwa Międzyrzecz.
Ścieżka dydaktyczna "Głębokie" o długości około 0,5 km zlokalizowana w leśnictwie Gorzyca (współrzędne GPS: N 52°29'10,5'' E 15°32'02,4''), utworzona w 2007 r. położona nad malowniczym jeziorem Głębokie w bezpośrednim sąsiedztwie Użytku Ekologicznego „Głębokie" około 5 km na północ od miasta Międzyrzecz. Przy ścieżce znajduje się miejsce odpoczynku „Wiata Głębokie” gdzie znajduje się wiata z miejscem na ognisko, wieża widokowa, dzięki której można obserwować licznie gatunki ptaków wodnych zalatujące na sąsiadujące jezioro. Dzięki swojej lokalizacji, na ścieżce prowadzone są zajęcia z zakresu ochrony lasu, hodowli lasu oraz ochrony przyrody. Wyposażenie ścieżki w poglądowe tablice dydaktyczne daje możliwość samodzielnego zwiedzania przez indywidualnych turystów.
Izba edukacji leśnej zlokalizowana w siedzibie nadleśnictwa wykorzystywana jest do prowadzenia zajęć dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży. Na wyposażeniu izby mamy dla Państwa przygotowane liczne pomoce dydaktyczne w postaci plansz tematycznych, ławek edukacyjnych oraz eksponaty ptaków i ssaków. Odbywają się w niej zajęcia edukacyjne dotyczące spraw związanych z zagospodarowaniem lasu oraz z ochroną przyrody. Zajęcia mają charakter prelekcji połączonej z prezentacjami multimedialnymi.
Zielona klasa przy siedzibie nadleśnictwa zaopatrzona w liczne tablice informacyjne oraz w miejsce na ognisko, służy do prowadzenia zająć praktycznych po prelekcji w izbie edukacji leśnej. Na jej terenie istnieje możliwość poznania zagadnień omawianych na zajęciach w izbie edukacji leśnej np.: metody pomiaru wysokości i średnicy drzew oraz rozpoznawania niektórych gatunków. Zielona klasa przystosowana jest również dla osób niepełnosprawnych.
Plantacja nasienna założona w 2001 roku w Leśnictwie Białe Łąki (współrzędne GPS:N 52°31'59.1" E 15°39'55.7") służy w prowadzeniu zajęć edukacyjnych dla młodzieży studentów. Obiekt plantacji oraz otaczające drzewostany jest chętnie wykorzystywany podczas prowadzonych przez pracowników nadleśnictwa zajęć edukacyjnych.
Innymi obiektami wykorzystywanymi do prowadzenia edukacji leśnej w terenie są takie obiekty jak:
Zlokalizowana na terenie Leśnictwa Nietoperek w oddz. 196i kapliczka poświęcona Św. Hubertowi patronowi myśliwych i leśników.
Rezerwat Przyrody „NIETOPEREK" o powierzchni 6,60 ha położony na terenie Leśnictwa Nietoperek w oddz. 247ax, bx i obejmuje fragment pozostałości fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego stanowiącego miejsce zimowania, rozrodu i kryjówek licznych kolonii nietoperzy.
Użytki ekologiczne na których można obserwować różne gatunki zwierząt i roślin jak również postępujący proces sukcesji naturalnej.
Serdecznie zapraszamy o odwiedzenia ścieżki dydaktycznej oraz wysłuchania prelekcji w izbie edukacji leśnej
Tel. kontaktowy 95 741 23 66
Formularz rezerwacji obiektów edukacyjnych oraz regulamin zamieszczono w załacznikach na stronie https://www.gov.pl/web/nadlesnictwo-miedzyrzecz/wystapienia-komunikaty-i-ogloszenia