Lista aktualności Lista aktualności

KOLEJNY RAZ SPRZĄTALI LASY

KOLEJNY RAZ SPRZĄTALI LASY


Wszyscy chcemy odpocząć od zgiełku codziennych obowiązków. Las to idealne miejsce do wypoczynku, wyciszenia i relaksu. Wysypiska śmieci w lasach oraz na parkingach leśnych niestety nadal są częstym widokiem.

Akcje sprzątania terenów leśnych z Panią Ireną Buzarewicz wpisały się już na stałe w sobotnie poranki dla wszystkich ochotników z Międzyrzecza i okolic. W minioną sobotę 25 września obyło się kolejne już 20 sprzątanie lasu! Każdej akcji towarzyszy współpraca we wspólnym zorganizowaniu miejsca, materiałów do sprzątania i drobnych upominków. Każde sprzątanie wspomagają również Panowie ze Straży Leśnej, którzy dbają o zabezpieczenie i utylizację odnalezionych śmieci.

Wszystkim uczestnikom tegorocznych akcji sprzątania lasu pragniemy jeszcze raz podziękować przede wszystkim za poświęcony wolny czas! Wszyscy ponad wszelką wątpliwość zostaliście sprzymierzeńcami międzyrzeckich lasów.

Nadleśnictwo Międzyrzecz wydaje około 30 tys. rocznie na zbiór i wywóz śmieci.
Pomimo wysokich kar oraz świadomości, że wyrzucony plastik rozkłada się średnio 500 lat, wciąż możemy zaobserwować „dzikie wysypiska” w lesie.  Śmieci to dla naszych lasów prawdziwa plaga! Dlaczego są tak niebezpieczne?

  • Najważniejszym argumentem wydaje się posiadanie świadomości, że śmieci w lesie pozostawiane w losowych miejscach powodują przedostawanie się substancji toksycznych do gleby i wód gruntowych, w tym często również wody pitnej. W obrębie dzikich wysypisk notuje się podwyższone koncentracje metali ciężkich oraz miedzi, niklu, cynku, chromu, a nawet rtęci.
  • Zdarza się, że wyrzucone śmieci powodują zaburzenie funkcjonowania całego ekosystemu leśnego. Nierzadko możemy zauważyć zamieranie pobliskich drzew.
  • Szkło, metal, sznurki, linki i torebki foliowe bezpośrednio zagrażają wszystkim zwierzętom. Niejednokrotnie spotkać można zranione sarny, lisy czy zaplątane daniele, nie wspominając o zwierzętach, które połykają śmieci.


Nie bądźmy obojętni na widok zaśmiecania lasów. Dbajmy wspólnie o czystość naszego wielkiego ekosystemu.

Zdjęcia: Irena Buzarewicz